ANTİK DÖNEMDEN GÜNÜMÜZE GELEN MUCİZE: ZEYTİNYAĞI

 “Poseidon ve Athena yeni kurulan şehre kendi adlarının verilmesini istemektedirler. Zeus’’un çözümü ise hangisi insanlığa daha elverişli ve daha faydalı bir iş yapabilirse Kekrops’un kurduğu şehre onun adı verilecektir. Poseidon üç dişli yaba ile deniz kenarındaki kayaya hızla vurur,  bir at çıkar ve kişneyerek kaçar sıra Athena’ya gelince o elindeki mızrağını yavaşça yere dokundurur ve dalları meyvelerle dolu gümüş renkli zeytin ağacı çıkar”.

Buradaki simgeselliğin iki anlamı vardır: Birincisi savaş arabalarını çekecek olan atın hiçbir zaman zeytin ağacı kadar faydalı olamayacağı, ikincisi ise barışın simgesi olan zeytinin, savaşın simgesi olan ata üstün gelmesidir. İnsanlar için barış savaştan daha hayırlıydı bu nedenle yarışma sonucunu belirlemek için katılan diğer tanrılar Athena’yı alkışladılar ve şehre onun ismini verdiler.

Tarih öncesi çağlardan beri Anadolu’da yaşamış olan kültürlerin kullandığı temel yağların başında zeytinyağı gelmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında modern tıpta, tecrübelerin ışığında halk tıbbında  önemli bir yeri vardır.  kronik hastalıklar ve kanser dâhil pek çok hastalıkta zeytinyağının önemi vurgulanmaktadır. Özellikle kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu, hipertansiyon düzenleyici ve antiinflamatuar (iltihap önleyici) etkilere sahip olduğu bildirilmektedir.

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilmek için zeytinyağı vazgeçilmez bir üründür.

* Zeytinyağı en doğal nemlendiricilerden biridir. cildinizin pürüzsüz yumuşak olmasını sağlar ve hasarlı cilt hücrelerini onarma etkisi vardır. Aynı zamanda cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

* Koyu lekeleri gidermede etkili bir üründür.

* Saç ve tırnak bakımınız için idealdir. Saçların sağlıklı uzamasına katkı sağlar. Tırnakların kırılmadan, soyulmadan büyümesine katkıda bulunur.

* Yatıştırıcı ve nemlendirici özelliği sayesinde çildir canlandırır iltihaplanmanın önüne geçer. Güneş yanıklarına iyi gelir ve yanık sonrası kabarma, soyulma gibi belirtileri hafifletir.

* Zeytinyağı doğal bir makyaj temizleyicidir. Cildinizi temizlerken sağlık katar.

* Dudakların çatlamasını önleyerek pürüzsüz bir görünüm sağlar.