Siparişim tarafıma ne zaman ulaşır?

www.indirimlife.com sitesinden 12:00'ye kadar vermiş olduğunuz siparişler 1 iş günü içinde kargo firmasına size ulaştırmak üzere teslim edilir. İndirimlife sistemi siparişinizi kargoya teslim ettiğine dair sms / mail bilgisini hesabınıza girmiş olduğunuz telefon numarasına ve mail adresine iletir. Bu süreci Hesabım > Siparişlerim bölümünden takip edebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiği andan itibaren durumunu öğrenmek için size gönderilen sms / maildeki takip numarası ile kargo şirketinin internet sitesinden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Size gelen smsde size tahmini olarak kargonun ne zaman ulaşacağı belirtilir. Bir sorunla karşılaşmanız durumunda bizleri / kargo yetkililerini arayabilirsiniz.  www.indirimlife.com ekibi Hafta içi 09:00-17:00 arası çalışmaktadır ve resmi tatil günlerinde çalışmamaktadır. Bu nedenle hafta sonları ve resmi tatil günlerinde kargo çıkışı yapılamamaktadır.


Teslimat süresinde nelere dikkat etmeliyim? 

www.indirimlife.com ekibi olarak amacımız siparişlerinizi en kısa sürede ve sorunsuz olarak siz sevgili müşterilerimize iletmektir. Kargonuz size ulaştığında kargo görevlisinin yanında kontrol edin. Pakette veya üründe hasar varsa, siparişinizde bir yanlış varsa kargo teslim fişini imzaladıktan sonra kargo görevlisine "DURUM TESPİT TUTANAĞI" hazırlatın. İçerik ve adet kontrolü yaparak kargoyu teslim almamaya karar verdiğinizde sipariş ekranından kolay iade seçeneği ile iade işlemini başlatın. Ürünü durum tespit tutanağı ile birlikte kargo görevlisine teslim edip www.indirimlife.com 'a geri gönderin.


Teslimatta ücret var mı?

Sevgili müşterilerimiz siparişiniz 100tl ve üzeri olursa kargo ücreti sizlerden talep edilmez. Ancak siparişiniz 100tl altında kalırsa 9,90tl tutarında kargo ücreti siparişinize yansıtılır.


Siparişim ben adreste yokken gelmiş. Ne yapmalıyım?

Kargonuz adresinize ulaştığında adreste değilseniz kargo firması size not bırakır veya sms / arama ile sizi bilgilendirir. Ürününüz 3 gün kargo firmasında bekletilir ve bu süre içinde almamanız durumunda bize geri gönderilir. 3 iş günü bekletilen kargonuzu kendiniz kargo şubesinden teslim alabilirsiniz. Bize iletilen ürünün size tekrar gönderilmesini istiyorsanız müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz.


Siparişimi oluşturduktan sonra adres değişikliğini nasıl yapabilirim.

Siparişinizi tamamladıktan sonra teslimat adresi değişikliği yapmak isterseniz Hesabım > Siparişlerim bölümünden siparişinizin durumunu kontrol edin eğer sistemde " KARGOYA TESLİM EDİLDİ" durumunu görüyorsanız adres değişikliği için kargo firması ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sipariş durumunuzda "HAZIRLANIYOR" durumunu görüyorsanız müşteri hizmetlerimizle iletişime geçerek adres değişikliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu her iki değişikliği de kısa süre içinde gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın.