Egzama Nedir?

Egzama kuruluk, kaşıntı, tahriş, kızarıklık gibi belirtileri olan sık karşılaşılan bir cilt problemidir. Genellikle yetişkinlerde görülebildiği gibi çocuklarda da görülebilmektedir. Bazı kişilerde kronik şekilde seyrederken bazı kişilerde dönemsel olarak çıkabilmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Egzama kalıtsal olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardan biridir. Ailesinde egzama geçmişi olan bireylerde görülme olasılığı yüksektir. Bunun yanında ateşli hastalıklardan sonra, ciltte oluşan bir enfeksiyon, gıda alerjisi, maruz kaldığımız kimyasallar, hormonlarda meydana gelen değişimler egzamanın tetikleyicileridir. Stres de egzamaya neden olan faktörler arasındadır. Egzama bulaşıcı olmayan alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Belirtileri Nelerdir?

Egzama özellikle yağsız ve kuru ciltlerde ortaya çıkmaktadır. En sık karşılaşılan belirtileri kuruluk, dökülme, şişme, kızarıklık, kaşıntıdır. Bunların yanında su toplayan kabarcıklar, deride kalınlaşma, renk değiştirme görülebilir.

Egzamanın Tedavisi Nasıl Olur?

Egzama tıbbi bir rahatsızlık olduğu için böyle bir problemle karşılaştığınızda ilk olarak dermatoloğa başvurmanız gerekir. Doktorunuz gerekli teşhis ve tedaviyi uygulayacaktır. Ancak bunlarla beraber uygulayacağınız bir takım yöntemlerle belirtileri hafifleterek cildinizi rahatlatabilirsiniz.

*Çok sıcak su ile duş almak ciltte kuruluğa ve tahrişe neden olur. Ilık su ile duş alarak cildinizin nemini kaybetmesinin önüne geçmiş olursunuz. Duştan çıktıktan hemen sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmamanız gerekir. Aynı zamanda cildinizi her gün nemlendirmelisiniz.

*Sentetik ve sert kıyafetler yerine pamuklu ve yumuşak kumaşlar tercih etmelisiniz.

*Egzamada ortaya çıkan kaşıntı çok rahatsız edici bir durumdur ve şiddeti arttıkça cildinize daha çok zarar verir. Özellikle yara olmuş bölgeyi kaşımamaya dikkat etmelisiniz. Bu nedenle tırnaklarınızı kısa tutmalısınız.

*Tahriş edici kimyasal maddelerden olabildiğince uzak durmalı ve temastan kaçınmalısınız. Temizlik yaparken eldiven kullanmalı ve doğal olan ürünleri tercih etmelisiniz.

*Alerjen gıdaları kullanmaktan kaçınmalısınız.